Σάββατο 28 Μαρτίου 2015

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Δίκαιη ήττα στο Αλκαζάρ (2-0) και play out (video & photos)

Την τέταρτη θέση «κλείδωσε» η Λάρισα, καθώς επικράτησε 2-0 της Ζακύνθου και μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα της Λαμίας, έχει ελπίδες την τελευταία αγωνιστική να μπει στα πλέι οφ.

Οι «βυσσινί» κατάφεραν με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, των Νεμπεγλέρα και Μπόγιοβιτς να πάρουν τη νίκη και να μείνουν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση μιας θέσης των πλέι οφ αν νικήσει την τελευταία αγωνιστική τον Ηρακλή. Από την άλλη, η Ζάκυνθος θα παίξει στα πλέι άουτ για να διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία.
Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Λάρισα, που πίεζε για το γκολ, χάνοντας καλές ευκαιρίες με τους Μπόγιοβιτς και Ελιομάρ. Η Ζάκυνθος προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, ανησυχώντας κατά καιρούς την εστία του Αποστολίδη. Ωστόσο το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ στο άδειο λόγω τιμωρίας Αλκαζάρ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» κατάφεραν να μετατρέψουν την υπεροχή τους σε γκολ. Στο 51’ ο Νεμπεγλέρας με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η Ζάκυνθος δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και η Λάρισα στο 77’ σε αντεπίθεση «σφράγισε» τη νίκη της με τέρμα του Μπόγιοβιτς.

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ…

6΄ Σέντρα του Καρανίκα απο δεξιά προβολή του Σερζίνιο από κοντά η μπάλα άουτ.

10΄ Εκτέλεση κόρνερ για ΑΕΛ με τον Ελιομάρ απομακρύνει με γροθιές ο γκολκίπερ της Ζακύνθου Πολίτης, η μπάλα φθάνει στο Νεμπεγλέρα που κάνει την σέντρα για να μπλοκάρει εύκολα ο Πολίτης.

17΄ Σουτ του Μπόγιοβιτς από πλεονεκτική θέση πολύ αδύναμο μπλοκάρει εύκολα ο γκολκίπερ της Ζακύνθου Πολίτης.
24΄ Σουτ του Μπόγιοβιτς από τα δεξιά η μπάλα φεύγει άουτ.
29΄ Στην αντεπίθεση η Ζάκυνθος ο Κυριακίδης κάνει το σουτ η μπάλα φεύγει άουτ.
32΄ Σέντρα του Νεμπεγλέρα απο δεξιά κεφαλιά του Σερτζίνιο μπλοκάρει εύκολα ο Πολιτής .
34΄ Σουτ του Μπλέτσα για τη Ζάκυνθο μπλοκάρει ο Αποστολίδης.
39΄ Εκτέλεση φάουλ για Ζάκυνθο από Οικονόμου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αποστολίδη.
42΄ Εκτέλεση φάουλ του Ελιομάρ από δεξιά προβολή του Σαρακατσάνου η μπάλα ψηλά άουτ.
51΄  ΓΚΟΛ: O Νεμπεγλέρας με πολύ δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ.
53΄ Σουτ του Μελισσά σώζει ο γκολκίπερ της Ζακύνθου.
77΄ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Καρανίκα κεφαλιά του Μπόγιοβιτς μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο γκολκίπερ της Ζακύνθου.
85΄ Ο Πιτταράς από τα αριστερά κάνει το σουτ μπλοκάρει ο Αποστολίδης.

Λάρισα (Σ. Παπαδόπουλος): Aποστολίδης, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης (85’ Μπανούσης), Κοντοδήμος, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Ελιομάρ, Σέρτζιο, Πίντο (69’ Γιάντσης), Μπόγιοβιτς

Ζάκυνθος (Ντ. Ακίνο): Πολίτης, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Νόνης, Κρισμάρεβιτς, Οικονόμου (71’ Βυθούλκας), Μπλέτσας, Κυριακίδης, Λέκκας (62’Πιτταράς), Κρολ (82’ Αποστόλου).