Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Εφιαλτική... επανάληψη (Photos & video)

Την πιο επιβλητική της εντός έδρας νίκη, πέτυχε η Κέρκυρα η οποία πανηγύρισε την εντέκατη της νίκη στο πρωτάθλημα της Football League. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από τους φιλοξενούμενους τος οποίους και πίεζε προκειμένου να φτάσει στο γκολ, χωρίς ωστόσο να τα έχει καταφέρει. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στο 21΄, το σουτ όμως του Κόντου αποκρούστηκε εξ επαφής από τον Παπαδόπουλο.

Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα οι Φαίακες, το κατάφεραν στο 28΄με διαγώνιο σουτ του Ζορμπά. Έπειτα από το τέρμα αυτό οι «κυανέρυθροι» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο από τους φιλοξενούμενους και στο 31΄ έφτασαν κοντά στο να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, το σουτ όμως του Κόντου έφυγε λίγο έξω από την εστία της ομάδας της Ζακύνθου.
Από το σημείο εκείνο και μετά ,η Ζάκυνθος προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με συνέπεια το υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.Στην επανάληψη η Κέρκυρα μπήκε πιο αποφασισμένη στο παιχνίδι, προκειμένου να «καθαρίσει» όσο το δυνατόν πιο γρήγορα την υπόθεση νίκη κάτι το οποίο και κατάφερε καθώς σε διάστημα δώδεκα λεπτών πέτυχε ακόμα τρία γκολ.
Στο 58΄ ο Γκόμες με σουτ έκανε το 2-0, στο 60΄ ο Χιντζίδης με εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση έκανε το 3-0, ενώ στο 70΄ ο Κόντος με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, δίνοντας με τον τρόπο αυτό διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, απέκτησαν τυπικό χαρακτήρα, με το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Γκόμεζ, Χιντζίδης, Βενέτης, Γρομητσάρης, Ζορμπάς (65' Φάμπιο), Κόντος (80' Καρντόσο), Νίκιτς, Ανδρεόπουλος, Αρναρέλλης (71' Σουάνης), Μπαλντοβαλίεφ.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Ορφανίδης, Τσιάμης, Ζέλιος (62' Ν. Πέττας), Αποστόλου, Ζαϊρί, Κουρέλλας (78' Μεντούρ), Κυριακίδης, Πεχλιβανόπουλος, Σταματής, Κρολ (85' Αντωνίου).

Αναλυτικά η 24η αγωνιστική:
Κυριακή 20 Μαρτίου
Τρίκαλα – Πανελευσινιακός 3-1 (10′ Κουσκουνάς, 11′ Ναβάρο, 56′ Κουσκουνάς – 74′ Λίτσος)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Πανσερραϊκός 1-0 (45′ πέν. Μαυριάς) – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα
ΑΕΛ – Κισσαμικός 1-0 (87′ πέν. Μπόγιοβιτς)
Καλλιθέα – Αχαρναϊκός 1-0 (58′ Μουχτάρης)
Εργοτέλης – Απόλλων Σμύρνης 0-3 α.α.
Παναιγιάλειος – Ολυμπιακός Βόλου 3-0 α.α.