Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ: Πρώτη ήττα στο νησί

Εκτός από τους «μεγάλους» του ΑΠΣ Ζάκυνθος και η ομάδα των Νέων είχαν μέχρι σήμερα απόρθητη την έδρα τους, όμως ο Τύρναβος ήταν αυτός που κατάφερε να φύγει νικητής, επικρατώντας με 3-2, στο δημοτικό γήπεδο Μαχαιράδου.
Οι παίκτες του Σπύρου Φιορεντίνου δεν είχαν καλή απόδοση στα πρώτα 45λεπτά και έπαιξε μεγάλο ρόλο στην έκβαση του ματς το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων που ήρθε στο 43΄. Στην επανάληψη και με παίκτη παραπάνω (αποβλήθηκε στο 53΄ ο Μαχαίρας) οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία.

Στο 14΄ ο Γούτσιος εκτέλεσε κόρνερ και ο Αριστομενόπουλος με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 29΄ όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όταν ο Παπαχρήστου με ατομική προσπάθεια, από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και τη κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον Ραψομανίκη. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος παίκτης στο 43΄ εκμεταλλευόμενος την πάσα του Πέρπερα με πλασέ από κοντά πέτυχε το 1-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 50΄ από σέντρα του Καψάσκη ο Κορσιάνος έπιασε τη κεφαλιά με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Στο 53΄ αποβλήθηκε με 2η  κίτρινη κάρτα ο Μαχαίρας και όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι θα… γύρει προς τη Ζάκυνθο. Όμως οι παίκτες του Τυρνάβου είχαν αντίθετη άποψη, αφού στο 56΄ ο Δημολιός με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 1-3, «παγώνοντας» άπαντες στο Μαχαιράδο.
Η Ζάκυνθος πίεσε στα τελευταία 10 λεπτά, με τον Γιακουμέλο Ν. στο 82΄ προσπάθησε να πλασάρει τον Χαρισούλη αλλά ο τελευταίος έσωσε την εστία του. Στο 86΄ και πάλι ο Γιακουμέλος μπήκε ωραία στην περιοχή, έκανε το πλασέ, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Το τελικό 2-3 πέτυχε στο 87΄ ο Ρουχίτσας με κεφαλιά, από κόρνερ του Καψάσκη.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Σπύρος Φιορεντίνος): Ραψομανίκης, Ελέζι, Γούτσιος, Τσάβος, Ρουχίτσας, Παναγιωτόπουλος (46′ Τσουράκης), Αριστομενόπουλος, Καψάσκης Ν., Κορσιάνος Αντ. (81′ Γιακουμέλος Ν.), Μασρέκου (75′ Γιακουμέλος Δ.), Τζούμπας.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Κώστας Τουρβάτσιος): Χαρισούλης Σωτ. (83′ Παναγιώτου), Πέρπερας, Δάσιος (90′ Καραστέργιος), Σουλιώτης, Τσακνάκης (77′ Τούσιας), Μαχαίρας, Ντιντής, Βογιατζής, Λίταινας, Δημολιός, Παπαχρήστος (69′ Ντογκούλης).

Αιγινιακός – Απόλλων 1926  1-3

Η βαθμολογία σε 9 αγώνες: 1.Ηρακλής 20, 2.Απόλλων 19, 3.Εθνικός Γαζώρου  18, 4.Αναγέννηση Καρδίτσας 18, 5.Τύρναβος 15, 6.Κέρκυρα 15, 7.Καβάλα 14, 8.Αιγινιακός 13, 9.Δόξα Δράμας 11, 10.Ζάκυνθος 11, 11.Νίκη Βόλου 7, 12.Πιερικός 7, 13.Βατανιακός 3, 14.Αναγέννηση Γιαννιτσών 2.