Κυριακή 9 Μαρτίου 2014

ΑΓΕΖ: Δεν τα κατάφερε στην παράταση (87-84 στο Σπόρτγκ)

Σε μια αγχωτική νίκη έφτασε ο Σπόρτιγκ στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό των Πατησίων καθώς επιβλήθηκε στην παράταση της πολύ μαχητικής Ζακύνθου με 87-84 και έκανε άλμα παραμονής. Ο Μιχάλης Ραχωβίτσας στο ντεμπούτο του στον πάγκο των γηπεδούχων τους είδε να ανεβάζουν την διαφορά και στο +15 (45-30) στο 22' για να καταφέρει η ΑΓΕΖ με σκληρή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση να ισοφαρίσει την αναμέτρηση.

Ο Τσακίρης στα 2'' πριν το τέλος έγραψε το 77-75, για να ισοφαρίσει σε νεκρό χρόνο ο Σκούφης σε 77-77, μετά το τάιμ άουτ πήρε το τεχνικό δίδυμο των Θεοδώση και Κλάδη. Στην παράταση ο Σπόρτιγκ με δυο καλάθια των Κλήμη και Παπάνογλου έκανε το 81-77, για να μειώσει πάλι με 2 βολές ο Σκούφης σε 85-84 στα 9'' πριν το τέλος. Ο Κλήμης με δυο βολές στα 2'' έκανε το 87-84 για να αστοχήσει στο τελευταίο τρίποντο για την ΑΓΕΖ ο Νικολόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-30, 60-58, 77-77, 87-87
Διαιτητές: Κοντίλης - Βαλούρδος
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Ραχωβίτσας): Παπάνογλου 9 (1), Κακαβάς 11, Τσακίρης 21 (3), Καδιγιανόπουλος, Χαρακτινός 10 (2), Κλήμης 16 (1), Αθανασόπουλος, Σάλτης, Πλουτέσκι 15 (1), Δρακάκης 5.

ΑΓΕΖ (Θεοδώσης - Κλάδης): Κοτσέτας 14 (2), Ακτύπης 6, Σκούφης 7, Χαλβατζής, Ζάγκλας, Βαρβαρίγος 10, Καρακωνσταντάκης 4, Σούλης 2, Μπονίκος 13, Χαϊκάλης, Νικολόπουλος 30 (3).

Στα υπόλοιπα ματς
Τη νίκη της αγωνιστικής πήρε η Νίκη Αμαρουσίου η οποία σε ένα κλειστό παιχνίδι, ορισμό του ντέρμπι, κατάφερε να επικρατήσει στο κατάμεστο κλειστό της «Κοκκινιάς» με 64-60 του Παπάγου και περιπλέξει την υπόθεση άνοδος. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό όταν ο Κυπριτζόγλου μετά από άστοχο σουτ του Δέλιου έκανε το 60-58, για να ισοφαρίσει ο Αρσένης με 2/2 βολές στα 36'' σε 60-60. Στην επόμενη φάση ο Κυπριτζόγλου ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 61-60, για να μπορέσει η Νίκη στην άμυνα να κλέψει την μπάλα από τα χέρια του Μίχαλου με τον Κυπριτζόγλου να κάνει εκ νέου με 1/2 βολές το 62-60, με τον Αποστολόπουλο να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ στα 7 δέκατα πριν το τέλος και με νέες ελεύθερες βολές να γράφει το τελικό 64-60.