Σάββατο 3 Μαΐου 2014

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Πανάξια στην Α1 Εθνική!!! (videos)

Ιστορικές στιγμές ζει η ολόκληρη η Ηλεία. Ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Κόροιβος έβγαλε νοκ άουτ τη Καβάλα με 58-57, χάρη σε μια τρίποντη «βόμβα» του Καρύδα 3'' πριν το τέλος και πλέον πανηγυρίζει για πρώτη φορά στην ιστορία του την άνοδο στην Α1.
Η είσοδος του Κόροιβου στα... σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ γιορτάστηκε έξαλλα από τους περισσότερους από 2.000 φιλάθλους που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του κλειστού της Αμαλιάδας, ενώ το... πάρτι αναμένεται να συνεχιστεί μέχρι πρωίας.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, σκληρό και δυνατό με μονομαχίες που έκοβαν την ανάσα και ανατροπές ακατάλληλες για καρδιακούς. Οι παίκτες του Βασίλη Νιπεργιάλη, με τη φόρα της έδρας μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Νοέα, ξέφυγαν με 17-11 και 20-13, λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου.
Η Καβάλα ανασυντάχθηκε άμεσα, βελτίωσε την άμυνα της και άρχισε να... ροκανίζει τη διαφορά για να πλησιάσει στο καλάθι με τρίποντο του Καραποστόλου (27-25), ενώ με τον Κατσαρέ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 29-30, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό για το ημίχρονο. Η "μάχη" κορυφώθηκε στο β΄ μέρος, με τα νεύρα να είναι τεντωμένα και τις "κοκορομαχίες" ένθεν και ένθεν να δίνουν τον χαρακτήρα του ντέρμπι ανόδου!
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Καραποστόλου κατάφεραν να ξεφύγουν με 35-43 (μεγαλύτερη διαφορά υπέρ τους), στο 27΄, για να πλησιάσει όμως ο Κόροιβος με τη λήξη της περιόδου (41-45). Στη καθοριστική τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 48-48 με τον Νοέα, ενώ στο 38' ξέφυγαν με 53-51 χάρη σε δύσκολο τρίποντο του Κακλαμάνου.
Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα δεν τα παράτησαν όμως και 1' 09"  πριν από τη λήξη πέρασαν μπροστά 54-57 με τον Καραθανάση, ενώ «αγκάλιασαν» τη νίκη όταν ο Τότσιος πήρε φάουλ από τον Καρύδα στα 18'' με το σκορ στο 55-57.
Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Α2 όμως, αποδείχθηκε... μοιραίος, καθώς αστόχησε και στις δύο βολές... Οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ και στα 3", ο αρχηγός και ηγέτης του Κόροιβου Σάκης Καρύδας, με τρίποντο έκανε το 58-57, στέλνοντας στους... ουρανούς παίκτες, διοίκηση και φιλάθλους, μια και στο διάστημα που απέμεινε η Καβάλα δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΚΟΡΟΙΒΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΚΑΒΑΛΑ 58-57
Διαιτητές: Πηλοΐδης – Καρακατσούνης – Ψαριανός
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 29-30, 41-45, 58-57

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 14 (1),  Καρύδας 18, Γκιουλέκας,  Θανόπουλος, Κακλαμάνος 9 (2), Στυλιανού, Χαρισμίδης 8,  Λυμπάρης 3, Γαλιώτος 6.
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 13 (1), Μαρμαρινός 4, Τότσιος 6, Καλαμπάκας 2, Κατσαρές 9, Καραποστόλου 10 (3), Αγγελακόπουλος 6 (2), Καραθανάσης 2, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 5 (1).