Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

32ος Μαραθώνιος 2014: Πρώτος με ρεκόρ ο Κάντιε! - Δεύτερη θέση για Γαζέα

Ο Φέλιξ Κάντιε είναι ο μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2014, τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα!
Ο μεγάλος δρομέας κάλυψε τη διαδρομή σε  2:10:37, που αποτελεί ρεκόρ αγώνα, κατεβάζοντας κατά 19 δευτερόλεπτα τον χρόνο. Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, Χίλαρι Γέγκο τερμάτισε στην τέταρτη θέση.
Πρώτος Έλληνας στην 10η θέση ήταν ο Μερούσης με 2:25.15, 11ος ο Θεοδωρακάκος με 2:29.58, 12ος ο Καραβίδας με 2:31.05 και 13ος ο Κωνσταντίνος Πούλιος με 2:32.22.

Η πρώτη 5άδα στον Μαραθώνιο:
Κάντιε 2:10.37
Μπετ 2:12.34
Τσομπέι 2:15.38
Κορί 2:15.51
Αμπέμπε 2:16.31

Στις γυναίκες νικήτρια είναι η Ναόμι Μάγιο από την Κένυα με 2:41.05 (ανεπίσημος χρόνος).Η Νάνσι Τζόαν Ρότιτς, η περσινή νικήτρια ήταν δεύτερη με 2:41.28 (ανεπίσημος χρόνος).Τρίτη τερμάτισε η Τίντλα από την Αιθιοπία.
Η Σοφία Ρήγα είναι η Ελληνίδα δρομέας που τερμάτισε 1η στον φετινό Μαραθώνιο σε 2 ώρες, 45 λεπτά και 36 δευτερόλεπτά. Η 26χρονη αθλήτρια είναι από την Πάτρα.
Ακολούθησε η Μάγδα Γαζέα σε 2 ώρες, 47 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα από τη Ζάκυνθο.