Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

BASKET LEAGUE: Άνετος και ωραίος ο Κόροιβος!

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχτηκε το ματς στην Αμαλιάδα ανάμεσα στον Κόροιβο και τα Τρίκαλα για την 15η αγωνιστική της Basket League, καθώς επικράτησαν 80-58 οι γηπεδούχοι. Ένα σερί 18-0 των παικτών του Μαρκόπουλου με το… καλημέρα ήταν αρκετό για να τους βάλει στη θέση του οδηγού και να διατηρήσουν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα μέχρι το τέλος, αφού οι Θεσσαλοί δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης.
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Μάρσαλ και ο Ρούμπιο, οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ ξεχώρισε για τους ηττημένους ο Τσούπκοβιτς που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 και τον ακολούθησε ο Χάρις με 15.

Με τη νίκη αυτή οι Πελοποννήσιοι έφτασαν στις πέντε νίκες και έπιασαν στη βαθμολογία της Basket League τα Τρίκαλα με ρεκόρ 5-10.

Το ματς:

Τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης σημείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Τσούπκοβιτς με δυο βολές, στη συνέχεια όμως ο Κόροιβος ήταν σαρωτικός. Με τον Μάρσαλ και τον Ρούμπιο να πετυχαίνουν επτά και έξι πόντους αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 18-0 και έβαλαν τις βάσεις για να φτάσουν στην τελική νίκη. Ο Κάντζι έβαλε το πρώτο καλάθι (18-4) εντός πεδιάς για τα Τρίκαλα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι με το λέι απ του Μάτζετ έφτασε τη διαφορά στο +18 (24-6), η οποία παρέμεινε μέχρι το τέλους του πρώτου δεκαλέπτου (25-7).

Στη συνέχεια η ομάδα από την Αμαλιάδα συνέχισε πολύ καλά και διεύρυνε τη διαφορά στο +20 (31-11). Σε αυτό το σημείο άρχισαν να ξυπνάνε οι παίκτες των Τρικάλων από το… λήθαργο και έδειξαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Με τον Χάρις και τον Τσούπκοβιτς να κάνουν ό,τι μπορούν έχοντας δέκα και επτά πόντους αντίστοιχα, μείωσαν την απόσταση από τον Κόροιβο στο -14 (37-23). Ο Κόροιβος όμως με το Γιαννακίδη και τον Χάρις ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο +19 (42-23), η οποία παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (48-29) με τον Μάρσαλ να είναι πρώτος σκόρερ με 13 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των δυο ομάδων δεν μπήκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι στο γήπεδο, καθώς αφού σημείωσαν από ένα καλάθι στην αρχή (50-32), δεν σκόραραν κανένα πόντο για τα επόμενα τρία λεπτά. Την επιθετική ανομβρία έσπασε ο Ρούμπιο (52-32). Ο Χάρις μείωσε την απόσταση από τον Κόροιβο στο -15 (52-37), ωστόσο με τον Ισπανό φόργουορντ και τον Μάρσαλ σε εξαιρετική μέρα οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +23 (60-37), ενώ η περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Ντέιβις (63-42).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Αρχικά οι δυο αντίπαλοι αντάλλασσαν καλάθια και λίγο μετά οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 16 πόντους (68-52). Ο Κόροιβος ανέβασε πάλι το δείκτη του σκορ στο +21 (73-52). Στο τέλος οι δυο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές και με πέντε πόντους του Βασίλιεβιτς στο τελευταίο λεπτό ο Κόροιβος πήρε την άνετη νίκη με 80-58.

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 48-29, 63-42, 80-58

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 7, Μάρσαλ 17, Γιαννακίδης 5, Αγγελόπουλος 2, Ντέιβις 12 (10ρ.), Βασίλιεβιτς 7, Κανονίδης 5, Φιλιππάκος, Τέρνερ 8, Ρούμπιο 17 (10ρ.), Γαλιώτος

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 5, Νικολόπουλος 3, Τρέισι 2, Χάρις 15, Τσούπκοβιτς 21, Πάνος 2, Καμαριώτης, Κάντζι 4, Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2, Βαρυτιμιάδης 4

Επιμέλεια: Αριστοτέλης Παπαδάκης (sport-fm.gr)