Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

ΑΓΕΖ: Το πάλεψε αλλά... έχασε 71-64 στο Ίλιον

Με συγκλονιστικό παιχνίδι, ξεκίνησε η 18η «στροφή» για τη Γ' Εθνική κατηγορία, με την Ένωση Ιλίου να εξασφαλίζει μεγάλο αποτέλεσμα κόντρα στη Ζάκυνθο, καταβάλλοντας τη με 71-64.
Η νίκη αυτή, μετρά «διπλά» για τους παίκτες του Τάκη Πανούλια, οι οποίοι όχι απλώς αφήνουν τους Επτανησίους, δύο νίκες πίσω τους, αλλά παίρνουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, στον οποίο το σύνολο του Θεόφιλου Μπεκέ είχε κερδίσει με έξι πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως εύκολα θα την ξεπερνούσαν, κυριαρχώντας απόλυτα και περιορίζοντας τους αντιπάλους τους στο να σκοράρουν μόλις 28 πόντους (44-28). Στην επανάληψη, όμως, ήρθε η αντίδραση των φιλοξενουμένων, οι οποίοι μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν στις αρχές της τρίτης περιόδου, με 55-56. Επιστρατεύοντας ξανά, ωστόσο, την εξαιρετική τους αμυντική ικανότητα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν σε εννέα λεπτά, επιμέρους σκορ 16-8, το οποίο τους εξασφάλισε μία εκ των σπουδαιότερων φετινών τους νικών.

Δεκάλεπτα: 25-10, 44-28, 53-49, 71-64
Διαιτητές:  Μακρής-Βαλούρδος
Ενωση Ιλίου (Πανούλιας): Βαϊδάκης 11 (1), Γ. Μπέλλας 7 (2), Περλορέτζος, Φουντάς 9(1), Τσολάκης 17, Παπαηλίου, Οδ. Μπέλλας 11 (2), Μίχος 2, Ραλλάκης, Στρατομήτρος 6 (1), Γεωργιάδης 8.
Ζάκυνθος (Μπεκές): Κοτσέτας 3 (1),Καρβούνης 12 (2), Παπάδης, Μπάρτζος 11 (2), Ζαχαράκης 17 (5), Καραμπάτσος 10 (1), Στέφος 5,Νικολόπουλος 6.