Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2016

ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ: Με το αριστερό στο 1ο Πανιόνιο τουρνουά

Πρεμιέρα χθες των αγώνων του 1ου Πανιόνιου τουρνουά ποδοσφαίρου στην Κέρκυρα.
Συμμετέχουν οι αντιπροσωπευτικές ομάδες των Ε.Π.Σ. Κέρκυρας, Ε.Π.Σ. Πρέβεζας/Λευκάδας, Ε.Π.Σ. Ζακύνθου και Ε.Π.Σ. Κεφαλληνίας και Ιθάκης.
Οι συγκεκριμένοι αγώνες διεξάγονται στο Αθλητικό Κέντρο της τοπικής Ε.Π.Σ. στο Κανόνι.
Πρώτος ξεκίνησε ο αγώνας μεταξύ της τοπικής Ένωσης και της Ε.Π.Σ. Ζακύνθου, όπου οι γηπεδούχοι, σχετικά εύκολα επικράτησαν των Ζακυνθινών με σκορ 5-0.
Τον αγώνα «σφύριξε» ο Κ. Γιούργας (Σταμάτης- Ρούσσου).
ΚΕΡΚΥΡΑ (Γ. Σφακιανάκης): Τσάμης, Μακαντάνης, Κωνστάντης, Μπασιάς, Θεοχάρης, Αυλωνίτης, Κάρρας, Βάρελης, Κωνσταντόπουλος, Αυλωνίτης, Χατζής. Έπαιξαν και οι: Θ. Καπανταής, Κ. Καπαντανής, Ν. Μάστορας, Σπ. Ρούσσης, Θ. Ρούσσης, Αγγέλης, Ανδριώτης, Λούβρος, Τ. Αρμενιάκος, Δολιανίτης, Λευτεριώτης, Ν. Αρμενιάκος, Καρύδης, Μονόπωλης, Μπέκιος, Τζήλιος, Ράκος, Μπασιάς, Παππάς

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Αθ. Σταματόπουλος): Βλασσόπουλος, Δρόσος, Γελαδάς, Κουτουλογένης, Βαρδακαστάνης, Δημ. Καλόφωνος, Διον. Καλόφωνος, Κούτσης, Μαρίνος, Λογοθέτης, Α. Κακολύρης. Έπαιξαν και οι: Μπάστας, Βλ. Κακολύρης, Γιαννούλης, Μπράτης, Μεταξάς, Μουζάκης, Λυμπερόπουλος, Τσιώλης, Βοζαϊτης, Κωνσταντακόπουλος.

Το φιλμ του αγώνα…
10’ Λάθος της ζακυνθινής άμυνας, βολέ του Χάτζι, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βλασσόπουλος.
15’ Ωραία συνδυασμός και σουτ του Αυλωνίτη, σε δύο χρόνους ο Βλασσόπουλος.
17’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χατζή, λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.
20’ 1-0, ΓΚΟΛ Η ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο Χατζή προλαβαίνει την μπάλα, «καταπίνει» έναν αντίπαλο, «μπουκάρει» από αριστερά και... πάρε- βάλε στον Κωνσταντόπουλο.
25’ Μπαλιά- τρύπα του Κωνστάντη στον Κωνσταντόπουλο, πλασέ, σώζει ο Βλασσόπουλος.
27’ 2-0, ΓΚΟΛ Η ΚΕΡΚΥΡΑ. Διαγώνιο σουτ του Κωνσταντόπουλου, βρίσκει ο Βλασσόπουλος, αλλά η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
34’ 3-0, ΓΚΟΛ Η ΚΕΡΚΥΡΑ. Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Χατζή από αριστερά, λάθος εκτίμηση του Βλασσόπουλου, μέσα.
37’ Ωραία συνδυασμός Αυλωνίτη- Χατζή και σουτ του δεύτερου, λίγο άουτ.
41’ 4-0, ΓΚΟΛ Η ΚΕΡΚΥΡΑ. Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των Φαιάκων και τελικό πλασέ του Κωνσταντόπουλου, χατ- τρικ.

63’ 5-0, ΓΚΟΛ Η ΚΕΡΚΥΡΑ. Σέντρα- σουτ του Σπ. Ρούσση, η μπάλα καταλήγει στον Τζήλιο, πλασέ, γκολ.

Στη συνέχεια η ομάδα της Ε.Π.Σ. Κεφαλονιάς/Ιθάκης σε ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι αντιμετώπισε την αντίστοιχη της Πρέβεζας/Λευκάδας.
Η ομάδα του Δ. Λιονάτου, αν και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 1-0 και 2-1, στη συνέχεια δεν τα κατάφερε, αφού δέχθηκε και πάλι την ισοφάριση και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ το 2-2.
Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία εκτέλεσης πέναλτι (δεν υπάρχει παράταση στο τουρνουά).
Εκεί πιο εύστοχη η ομάδα της Πρέβεζας/Λευκάδας πήρε τη νίκη με τελικό σκορ το 6-3 (2-2 κ.α. και 4-1 πεν.) και το δεύτερο «εισιτήριο» πρόκρισης στο μεγάλο σημερινό τελικό.
Τα γκολ της ομάδας της Κεφαλονιάς πέτυχαν οι Παλάσκας και Ε. Καμπανός, ενώ μοναδικός εύστοχος στις εκτελέσεις πέναλτι, ήταν ο Μανέντης.

Οι συνθέσεις Ε.Π.Σ. Λευκάδας/Πρέβεζας:Κυριακίδης Στ., Κυριακίδης Β., Τριαντακωνσταντής, Μάλφας, Φερεντίνος, Μήτσουρας, Νάστος, Καταγής, Κοντογεώργος. Έπαιξαν και οι:Ζήκος, Κατσαντώνης, Καραμπέτσος, Βλάχος, Σκάρλος, Χασάκης, Καραμήτσιος.

Ε.Π.Σ.Κ.Ι.: (Διον. Λιονάτος), Αντωνίου, Σπαθής, Παπαναστασάτος, Καμπανός, Καππάτος, Τριανταφύλης, Συριάτος, Μιχαλάτος, Μπαλάσκας, Λαζαράτος, Καλαφάτης. Έπαιξαν και οι:Σουρβάνος, Δρακάτος, Σπαθής, Καβαλλιεράτος, Φωκάς, Τριανταφυλλίδης, Μανέντης.