Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016

Football League: Στραβοπάτησε ο Απόλλων, έπιασε κορυφή ο Άρης

Η Αρης εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα (0-0) του Απόλλωνα με τον Αγροτικό Αστέρα και επικρατώντας 3-1 στην Ελευσίνα έπιασε την «ελαφρα ταξιαρχία» στην κορυφή της βαθμολογίας στη Football League, ύστερα από πέντε αγώνες.

Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου αιφνιδιάστηκαν στο 14' (1-0), όμως στη συνέχεια επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και έφτσαν δίκαια στην ανατροπή με γκολ των Νέτο, Μπαργκάν και Μιλούνοβιτς.
Ο Κισσαμικός με φόρα από τον θρίαμβο στο κύπελλο επί του Πανιώνιου κέρδισε και την Σπάρτη παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ηλιόποπουλου στο 47'. Η Κρητική ομάδα έφερε τούμπα το ματς στα τελευταία λεπτά με εύστοχο πέναλτι του ο Μίλιτς στο 84' ισοφάρισε σε 1-1 και γκολ του Μάντζη στο 88'. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες, αφού στο 86' και στο 89' αποβλήθηκαν οι Οικονομόπουλος και Μπουντόπουλος.
Μεγάλο διπλό για την Αναγέννηση Καρδίτσας, που πέτυχε την πρώτη της νίκη στην εφετινή Football League επικρατώντας με 3-0 του Αιγινιακού. Το σκορ για το σύνολο του Γιάννη Μάγγου σημείωσε μόλις στο 1ο λεπτό ο Τσιλούλης. Ο ίδιος παίκτης στο 74' έγραψε το 0-2, ενώ ο Μπλέντι διαμορφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 81'.