Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

ΑΓΕΖ: «Λύγισε» στο τελευταίο 10λεπτο – Ήττα στην Κόρινθο με 79-74

Έφτασε στην πηγή, αλλά το ροζ φύλλο δεν το πήρε η ΑΓΕΖ, γνωρίζοντας την ήττα στο Κλειστό της Κορίνθου από τον τοπικό Απόλλωνα με 79-74. Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Ο μεν Απόλλωνας για να διατηρηθεί στην πρώτη (προνομιούχο) δυάδα, η δε ΑΓΕΖ να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Έτσι το ματς ήταν ντέρμπι πριν ξεκινήσει, αλλά και κατά τη διάρκειά του, μπροστά σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας να έχουν φτιάξει μία ευχάριστη ατμόσφαιρα.  Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και το έλεγχαν έως το 30ο λεπτό. Το ματς έως εκείνο το λεπτό πήγαινε πόντο-πόντο και μάλιστα πολλές ήταν οι φορές που οι παίκτες των Ταυρόπουλου-Θεοδόση είχαν το προβάδισμα. Μάλιστα στα αποδυτήρια πήγαν προηγούμενοι με 38-34, αλλά και στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν μπροστά με ένα πόντο (58-59).

Όλα έγιναν στα τελευταία 10 λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν πιο καθαρό μυαλό, καλύτερα τελειώματα στις επιθέσεις τους και πέτυχαν καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε του παιχνιδιού, με τον Γιώργο Κωνσταντίνου. Μαζί με αυτόν, ξεχώρισαν και οι Σταύρος Δανιήλ, Γιάννης Θωνιάτης και Κώστας Καραχοντζίτης, ενώ από τους «ερυθρόλευκους» 21 πόντους είχε ο Χρήστος Κοτσέτας και 18 πόντους ο Γιώργος Σκούφης.

Μετά και αυτή την ήττα, η ΑΓΕΖ φιγουράρει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (έχοντας βέβαια κάνει το ρεπό της και με ένα αγώνα λιγότερο) και τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για τη συνέχεια.