Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

ΑΓΕΖ: ΝΙΚΗσε άνετα και με διαφορά (85-52) – Δείτε τα καρφώματα του Κώστα Ακτύπη

Εντυπωσιακή ήταν σήμερα η ΑΓΕΖ στο Κλειστό της Παναγούλας, επικρατώντας με 85-52 της Νίκης Αμαρουσίου, παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στην επανάληψη! Έτσι λοιπόν, οι «ερυθρόλευκοι» με δύο συνεχόμενες νίκες, εντός έδρας, παίρνουν μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΓΕΖ, η οποία δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, καταφέρνοντας 2΄.24΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου 10λέπτου να περάσει μπροστά για πρώτη φορά (11-9). Τα πρώτα 10 λεπτά τελείωσαν 17-19, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πρόβλημα στην άμυνα, κάτι που φρόντισαν να βελτιώσουν στη συνέχεια του αγώνα. Ενδεικτικό το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι στα υπόλοιπα 30 λεπτά αγώνα πέτυχαν 33 πόντους (11 σε κάθε περίοδο)!
Στο δεύτερο 10λεπτο, οι παίκτες του Μιχάλη Ραχωβίτσα (ο κόουτς της Νίκης είναι μόλις 27 ετών!), ήταν άποντοι για 5 ολόκληρα λεπτά και η ΑΓΕΖ άρχισε σιγά-σιγά να… «χτίζει» τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το α΄ ημίχρονο με +9 (39-30).

Στην επανάληψη οι παίκτες των Ταυρόπουλου και Θεοδόση ήταν… από άλλο πλανήτη και με ωραίο μπάσκετ ξεσήκωσαν τους 350 και πλέον φίλους τους στην κερκίδα του Κλειστού της Παναγούλας και έφτασαν σε μία άνετη νίκη, παίζοντας σαν πραγματική ΑΓΕΖ. Γιατί αυτή η ομάδα έχει ψυχή, έχει μέταλλο και πλέον αρχίζει να το βγάζει στο παρκέ! Κανένας παίκτης δεν υστέρησε. Και οι 11 που αγωνίστηκαν ήταν καταπληκτικοί.
Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του αγώνα υπέβαλαν ένσταση, λόγω μη τήρησης των κανονισμών από πλευράς των γηπεδούχων (όπως γράφουν στο φύλλο αγώνος) σε ότι αφορά τη δήλωση των «μικρών» στο φύλλο αγώνος. Επικοινωνήσαμε με τους διοικούντες της ΑΓΕΖ και δεν ανησυχούν καθόλου για την ένσταση.

Τα 10λεπτα ήταν: 17-19, 22-11, 16-11, 30-11.

ΑΓΕΖ (Π. Ταυρόπουλος – Ν. Θεοδόσης): Κοτσέτας 11, Ακτύπης 11, Σκούφης 3, Χαλβατζής 6, Καρακωνσταντάκης 9, Τζινόπουλος 19, Μπονίκος 16, Χαϊκάλης 3, Νικολόπουλος 7.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Μιχάλης Ραχωβίτσας): Αποστολόπουλος 14, Παβλίσεβιτς 11, Κοντογιάννης 11, Σαλτουρίδης 5 Τσεκένης 2, Δέλλιος 9.