Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014

ΑΓΕΖ: Κακό ξεκίνημα για το 2014 – Ήττα με 79-63 από τον Έσπερο ΑΟΠΑ, στην Παναγούλα

Την ήττα με 79-63 γνώρισε στο πρώτο επίσημο παιχνίδι για το 2014 η ΑΓΕΖ στο Κλειστό της Παναγούλας, από τον ανώτερο έσπερο ΑΟΠΑ, που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την πρώτη κιόλας περίοδο.
Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν νωθρά στο ματς και «έτρωγαν» εύκολα καλάθια, κυρίως κάτω από το καλάθι, κάτι που έγινε ακόμα πιο έντονο στη 2η περίοδο, με τους Πατρινούς βλέποντας ότι οι γηπεδούχοι προσαρμόζουν την άμυνά τους ώστε να μην δέχονται καλάθι μέσα στη ρακέτα, άρχισαν να… «πυροβολούν από την περιφέρεια και πήγαν στα αποδυτήρια με τον… αέρα των 25 πόντων διαφορά (23-48)!

Κι ενώ οι 250 περίπου φίλοι που βρέθηκαν στην Παναγούλα, περίμεναν να δουν ένα διαφορετικό πρόσωπο από τους παίκτες των Ταυρόπουλου και Θεοδώση, είδαν… μία από τα ίδια. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι και η διαφορά άρχισε να παίρνει διαστάσεις θριάμβου, κλείνοντας την 3η περίοδο με την διαφορά να έχει φτάσει τους 28 πόντους (34-62).
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν και να κάνουν την ολική ανατροπή. Έβγαλαν καλές άμυνες, ενώ είχαν καλές επιδόσεις και επιθετικά, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να χάσουν με 16 πόντους (63-79). Δυστυχώς… ξύπνησαν αργά!

Τα 10λεπτα ήταν: 13-22, 23-48, 34-62, 63-79.

ΑΓΕΖ (Περικλής Ταυρόπουλος – Νίκος Θεοδώσης): Κοτσέτας 4, Ακτύπης 10, Σκούφης 4, Χαλβατζής 25, Ζάγκλας 5(1), Τζινόπουλος 7(1),Νικολόπουλος 8.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Νίκος Βουρνάς): Σκόνδρας 2 , Φραντζής 4(1), Πετρόπουλος 7(1), Λαμπρόπουλος 19(2), Αποστολόπουλος 14(2), Καλής 10(2) , Λυμπέρης 14(1), Αγγελόπουλος 9.