Κυριακή 6 Απριλίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη παραμονής της ΑΓΕΖ στην Πάτρα επί του Έσπερου ΑΟΠΑ (68-72)!

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΓΕ Ζακύνθου πήρε σήμερα την πιο κρίσιμη και καθοριστική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, επικράτησε στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας του Έσπερου ΑΟΠΑ με 72-68 και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, στην Γ΄ Εθνική.
Η νίκη αυτή παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστούμε ότι οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με τους τραυματίες Σκούφη και Τζινόπουλο να έχουν λιγοστό χρόνο συμμετοχής και τον Κοτσέτα να παίζει με πόνους στη μέση!
Κι όμως, ο έμπειρος παίκτης από την Ανδραβίδα έσφιξε τα δόντια και όχι μόνο έπαιξε, αλλά πέτυχε και 21 πόντους! Τον ακολούθησε σε απόδοση ο νεαρός Κυριάκος Καρακωνσταντάκης, ο οποίος ήταν παρών στα κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού και βοήθησε πολύ στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.
Αν και το πρώτο 10λεπτο τελείωσε 15-15, η ΑΓΕΖ δεν ήταν καλή. Ήταν νευρική και άστοχη στις βολές, κάτι που συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-29. Οι οδηγίες των Θεοδώση και Κλάδη στα αποδυτήρια αφύπνισαν τους «ερυθρόλευκους» που μπήκαν με άλλον αέρα στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, βελτιώθηκαν στην άμυνα, αλλά και στις βολές και με αιφνιδιασμούς κατάφεραν να πετύχουν εύκολα καλάθια και να πάρουν τη νίκη παραμονής.
Μάλιστα, η ΑΓΕ Ζακύνθου ανέβηκε μία ακόμα θέση στο βαθμολογικό πίνακα, βάζοντας από κάτω τον χθεσινό της αντίπαλο.

*Η άλλη ομάδα της Πάτρας, ο Προμηθέας από χθες πανηγυρίζει την άνοδό του στην Β΄ Εθνική, επικρατώντας με 65-62 στην Κόρινθο του τοπικού Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου, σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έχουν φρικτά παράπονα από τη διαιτησία. Μάλιστα 2:05 πριν το τέλος του παιχνιδιού, κι ενώ το σκορ είναι 59-59, μία γυναίκα μπήκε στο παρκέ και κινήθηκε απειλητικά προς τους διαιτητές! Τελικά, αφού την απομάκρυναν, οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του Κλειστού.