Πέμπτη 25 Σεπτεμβρίου 2014

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Πρόκριση στο Λαύριο - Με Τρίκαλα στην Αμαλιάδα το Σάββατο

Ο Κόροιβος σοβαρός και ανώτερος, αν και βέβαια, όχι έτοιμος ακόμα, πήρε τη νίκη και την πρόκριση επί του Λαυρίου (που άφησε έξω την Καβάλα στην προηγούμενη φάση), στο πλαίσιο της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 62-76
Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 34-38. Ενώ ο Κόροιβος ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο και το έκλεισε με 46-62. Διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-38, 46-62, 62-76
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπένος 4, Μπρόζος 14, Χασάπης, Τσίρος, Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 14, Γιαννακόπουλος 14 (1), Κεσκινίδης, Περράκης 6 (1), Δανάς 6, Ψωμαδέρης 2, Παγώνης.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 16 (3/3τρ.), Λόουερι 16, Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 13 (1), Φουρνόδαυλος, Αρχιμανδρίτης, Κανονίδης 8, Φιλιππάκος 4, Γκάρετ 9, Γαλιώτος 1, Μπατής.

Έτσι, τώρα, στη Γ' φάση, θα υποδεχθεί αυτό το Σάββατο (27/9) στην ΑΜΑΛΙΑΔΑ το νικητή από Αετός Εξαρχείων - Τρίκαλα και που συγκεκριμένα επικράτησε η θεσσαλική ομάδα, αντίπαλος του Κοροίβου και στο προσεχές πρωτάθλημα της Α1, με 69-82. Κι έτσι, αυτή έρχεται στην Αμαλιάδα για το ματς του Σαββάτου. Η ώρα του αγώνα θα οριστικοποιηθεί ως την Πέμπτη.
Κι αν νικήσει και σε αυτό το ματς, τότε περνάει στη Δ' φάση όπου το Σάββατο 4 Οκτωβρίου θα αγωνιστεί εκτός έδρας με το νικητή που θα έχει βγει από Απόλλων Πάτρας- Φίλιππος Βέροιας (πιθανότατα δηλαδή, τον Απόλλωνα, αν βέβαια δε γίνει έκπληξη)...