Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ – ΜΠΑΣΚΕΤ: Με κατοστάρα το πρώτο «διπλό» της ΑΓΕΖ

Εντυπωσιακή ήταν σήμερα η ΑΓΕΖ στο Γαλάτσι και επικράτησε δίκαια της τοπικής ομάδας με 101-95, κατακτώντας το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα, εκτός έδρας, σε ένα παιχνίδι που είχε συνεχώς την πρωτοπορία στο σκορ (55-70, 63-79 στο 35'). Αντίθετα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να «σπάσουν το ρόδι» μένοντας στο 0/6.

Αυτή ήταν… ΑΓΕΖ! Έπαιξε καλό μπάσκετ, όπως μας είχε συνηθίσει, και κατάφερε να πάρει παλικαρίσια μέσα στο Γαλάτσι επί της ομώνυμης ομάδας με το… αμερικάνικο σκορ 92-101.
Οι παίκτες των Ταυρόπουλου-Θεοδόση αν και δέχτηκαν το πρέσινγκ των αντιπάλων σε όλο το γήπεδο από τα πρώτα λεπτά του ματς, κατάφεραν να διασπάσουν την πίεση και με καλή άμυνα (κυρίως στο α΄ ημίχρονο), αλλά και με άκρως ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν μία ευρεία νίκη και να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι, βλέποντας ότι το σκορ ξεφεύγει, έπαιξαν σκληρά και πολλές φορές αντιαθλητικά με αποτέλεσμα να δεχτούν αρκετές τεχνικές ποινές, με αποκορύφωμα αυτό που έγραψαν οι διαιτητές στο φύλλο αγώνος: «Καταλογίσαμε φάουλ στο Νο 8 του Α.Ο. Γαλατσίου, Πετριανίδη ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα και του δώσαμε τεχνική. Τότε ο παίκτης κινήθηκε απειλητικά στον διαιτητή Νάκα (απόπειρα βιαιοπραγίας) αλλά τον συγκράτησαν συμπαίκτες και παράγοντες των γηπεδούχων. Στο τέλος του ματς, κρατήθηκε το δελτίο του». Να σημειωθεί ότι το ματς ξεκίνησε με 25λεπτη καθυστέρηση, λόγω του ότι έσταζε η οροφή του γηπέδου και περίμεναν να σταματήσει η βροχή!

Τα 10λεπτα ήταν: 17-20, 13-26, 25-24, 37-31.
ΑΓΕΖ (Ταυρόπουλος-Θεοδόσης): Κοτσέτας 22, Ακτύπης 8, Σκούφης 20, Καρακωνσταντάκης 4, Νικολόπουλος 10, Χαλβατζής 6, Ζάγκλας 3, Τζινόπουλος 9, Μπονίκος 18.

Ρεπό: Καλαμάτα 1980

H βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Προμηθέας 11, Κορωπί 10, Σπόρτιγκ 10, Απόλλων Αρχαίας Κορίνθου* 9, Νίκη Αμαρουσίου* 9,  Παπάγου 9, Έσπερος ΑΟΠΑ 8, Πεντέλη 8, Καλαμάτα 1980* 7, Μεσσήνη* 7 , Αγρίνιο* 7, Ζάκυνθος* 7, Γαλάτσι 6.