Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

ΑΓΕΖ: Πήρε τη νίκη και τη διαφορά (71-59 την Καλαμάτα ’80)

Σπουδαία νίκη πέτυχε πριν από λίγο στην Παναγούλα η ΑΓΕΖ, επικρατώντας με 71-59 της Καλαμάτας ’80, παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς του πρώτου γύρου, καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά των 7 πόντων (69-62).

Πολύ αγχωμένα μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες των Θεοδώση-Κλάδη και αυτό φάνηκε από την πρώτη επίθεση, όταν ο Σκούφης μόνος του κάτω από το καλάθι το έχασε! Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-18), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχασαν και τον Γιώργο Σκούφη που υπέστη διάστρεμμα και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.
Στο δεύτερο 10λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν και με τη βοήθεια του κόσμου (είχαν κατακλύσει την Παναγούλα) όχι μόνο να μειώσουν, αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 22-20 (7:52 πριν το τέλος του ημιχρόνου) με μία καταπληκτική προσπάθεια του Τάσου Χαλβατζή. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΓΕΖ να έχει μία διαφορά τριών πόντων, 39-36 (με καλάθι του Ζάγκλα σε νεκρό χρόνο).
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, είχαν πιο καθαρό μυαλό στις επιθέσεις και κατάφεραν να αποκτούν μία διαφορά… ψυχολογίας. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (49-40) 6:52 πριν το τέλος της 3ης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με την ΑΓΕΖ να έχει το προβάδισμα με 52-45.
Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους «ερυθρόλευκους», αφού στα 9:40 πριν τη λήξη έκαναν διψήφια την διαφορά (55-45) και με πολύ καλή άμυνα, αλλά και με λύσεις στην επίθεση (πολύ καλοί οι Νικολόπουλος, Κοτσέτας, Ζάγκλας) κατάφεραν να πάρουν όχι μόνο τη νίκη, αλλά και να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου γύρου (69-62).

Τα 10λεπτα ήταν: 15-18, 39-36, 52-45, 71-59.

ΑΓΕΖ (Νίκος Θεοδόσης – Νίκος Κλάδης): Κοτσέτας 12 (1), Σκούφης 2, Χαλβατζής 9, Ζάγκλας 10, Τζινόπουλος 9, Μπονίκος 12, Νικολόπουλος 17 (2), Ακτύπης, Χαϊκάλης, Καρακωνσταντάκης, Βαρβαρίγος, Πόπιβτσακ, Σούλης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Δημήτρης Αβδάλας): Κατσούλης 6, Κάτσαρης 11, Κούτρης 9, Αναγνωστόπουλος 9, Βούλγαρης 1, Κοντόπουλος 15 (3), Μπάκας 8, Τσικούρης, Τσιγαρίδης, Λυκούδης, Μαυροειδής