Κυριακή 27 Απριλίου 2014

ΑΓΕΖ: Ήττα χωρίς… παρενέργειες από την Πεντέλη (83-66)

Χωρίς τους Ανέστη Τζινόπουλο, Διονύση Μπονίκο και Νίκο Μάργαρη ταξίδεψε στην Αθήνα η αποστολή της ΑΓΕΖ, ενώ πήγαν αλλά δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Κώστας Ακτύπης και Γιώργος Σκούφης. Έτσι, χωρίς πέντε σημαντικά στελέχη της, γνώρισε την ήττα στην Πεντέλη από την τοπική ομάδα με 83-66.
Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι δυναμικά και πήραν από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν ως το τέλος του πρώτου 10λέπτου (20-23). Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βελτιώθηκαν στην άμυνα και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 47-40.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο 10λεπτο, με τους γηπεδούχους να είναι εύστοχοι και με τον Παρασκευόπουλο να «χτίζουν» μία διαφορά ασφαλείας (69-57). Η διαφορά… ξέφυγε στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν οι Νίκος Θεοδώσης και Νίκος Κλάδης χρησιμοποίησαν περισσότερο χρόνο απ’  ότι στα προηγούμενα ματς τους Βαρβαρίγο, Πόπιβτσακ και τον νεαρό Σούλη. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν στόχο στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δεχτούν 14 πόντους και να πετύχουν μόλις 9, γνωρίζοντας την ήττα με 83-66.

Η αγωνιστική χρονιά ολοκληρώθηκε και η ΑΓΕΖ από την 3η αγωνιστική πριν από το τέλος του πρωταθλήματος κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία. Η χρονιά δεν κρίνεται επιτυχημένη, αφού οι στόχοι ήταν εντελώς διαφορετικοί. Οι ιθύνοντες της ομάδας σίγουρα έχουν δει τι φταίει και θα μεριμνήσουν αναλόγως, έτσι ώστε να μην επαναληφθούν τα ίδια λάθη και να κινδυνεύσουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να μείνουν την τελευταία στιγμή στην κατηγορία.

Τα 10λεπτα ήταν: 20-23, 27-17, 22-17, 14-9.

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ (Καρακώστας): Καρκανιδης 10(3),Ταμπακης,Πρεκας,Παρασκευοπουλος 24(3),Μανιατης 8,Γκαιτασοβ 11(1),Χαρτοματσιδης 11(3) ,Μπιγγος 7, Φιλιπποπουλος 9(1), Πολυδωρου 2.

ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Θεοδώσης-Κλάδης): Κοτσέτας 15(1), Σούλης, Σκουφης, Ποπιβτσακ, Χαλβατζης, Ζαγκλας 16(3), Βαρβαρίγος 9(1), Καρακωνσταντάκης 10, Χαϊκάλης 2, Νικολόπουλος 14.